Czym jest Kryształ Pamięci?

kryształ pamięci

W Polsce forma pochówku jest bardzo rygorystyczna. Pogrzeby mogą odbyć się tylko na dwa sposoby. Poprzez kremację lub pochowanie ciała do grobu. Nie ma możliwości rozrzucenia prochów lub trzymania ich na kominku w domu. Miejsce spoczynku jest ściśle uregulowane przez prawo. Ciało w trumnie może być pogrzebane w grobie ziemnym, a urna może zostać złożona w grobie ziemnym lub kolumbarium. Istnieje jednak jeden mały sposób, aby niewielki fragment bliskiego został przy nas na zawsze. Jest nim Kryształ Pamięci.

Drobna pamiątka

Kryształ Pamięci to zatopienie niewielkiej ilości prochów zmarłego w kryształowym serduszku z elementami 24-karatowego złota. Taka subtelna biżuteria mieści się w dłoni. Może być ona więc częścią biżuterii lub pamiątką pozostawioną w domu. Zakład pogrzebowy Omega, który oferuje usługi pogrzebowe w Szczecinku, jako jedyna firma funeralna proponuje w okolicy taką usługę. Fragment prochów zmarłego zostaje zatopiona w krysztale, a następnie rodzina otrzymuje taką pamiątkę w pięknej drewnianej szkatułce wraz z certyfikatem potwierdzającym autentyczność.

Symbolika

Kryształ pamięci to sposób na subtelną pamiątkę, która zawsze będzie przy najbliższym. Do stworzenia takiej biżuterii nie wykorzystuje się całych prochów, a jedynie niewielki fragment. Jest więc to niewielki, bardzo symboliczny sposób na to, aby bliski mógł zawsze pozostać przy nas. Istotny jest również sam motyw serca. Symbol miłości, dobra, tęsknoty, ale i życia. Serce oznacza więc wszystko to, co pozytywne. Chociaż drugiej osoby na świecie już nie ma. Pamięć o niej zawsze będzie żywa.

Dla kogo?

Taka forma pamiątki po zmarłym nie musi odpowiadać każdemu. Zawsze jednak warto uszanować decyzję drugiego człowieka. Jeśli ktoś pragnie, aby w pewien symboliczny sposób mieć przy sobie drugą osobę, to trzeba to zaakceptować. Wspomnienia, pamięć, żal i tęsknota, wszystkie te trudne emocje znane są tylko tym, którzy zetknęli się ze stratą. A sposób przeżywania żałoby oraz forma upamiętnienia zawsze pozostaje indywidualną kwestią drugiego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *